این مقاله به همت تیم تولید محتوای آموزشگاه بازیگری تصویر شرقی گردآوری گردیده است و در مورد اتود بازیگری برای تست و برای تمرین و انواع آنها توضیحات کاملی داده شده است.

در مقاله لیست متن اتود بازیگری برای تست، لیستی از اتودهای بازیگری که شما می‌توانید از آنها برای تست‌های بازیگری مختلف ایده بگیرید.

جهت تعیین وقت تست استعدادیابی تماس بگیرید:

۰۹۱۵۴۹۰۱۴۳۲
۰۵۱۳۶۰۲۶۴۴۰

دقت داشته باشید، اجرای صحیح یک مونولوگ بازیگری، نیاز به تخصص، دانش و تمرین زیر نظر اساتید بازیگری کار کشته دارد و حتما قبل از شروع به تمرین اتود بازیگری نیاز به گذراندن کلاس بازیگری دارید.

کلاس بازیگری تئاتر در مشهد

کلاس بازیگری سینما در مشهد

اتود بازیگری چیست؟

واژه اتود از مداد اتود آمده است و اشاره به زمانی دارد که یک نقاش با یک مداد اتود در حال طراحی نمونه اولیه نقاشی خود است تا پس از انجام اصلاحات اولیه، طرح نهایی را نقاشی کند.

در بازیگری نیز این اصطلاح باب شده است که برای اجرای یک قطعه نمایشی یا اجرای شمایلی از نقش یا موقعیتی که کاراکتر در آن قرارداد، بازیگر نمایشی را اجرا می‌کند تا خود و سایرین شمای اولیه‌ای از آن قطعه نمایشی بدست بیاورند. قطعا این اجرا خالی از ایراد نیست و در حد یک طرح اولیه است و برای اجرای اصلی یا روز فیلمبرداری بارها و بارها تغییر خواهد کرد.

معمولا اتودهای بازیگری بدون دکور و بدون استفاده کامل از آکسسوار صحنه اجرا می‌شود و اگر قرار باشد از آن تصویربردرای شود، با گوشی موبایل یا دوربینی غیر از دوربین اصلی فیلم ضبط می‌شود.

انواع اتودهای بازیگری

اتودهای بازیگری از نظر نوع اجرا دو دسته هستند:

اتود بازیگری برای تئاتر یا نمایش

سبک اجرا در این نوع اتود بازیگری، مانند تئاتر است و بازیگر سعی می‌کند تا با بازی تئاتری و استفاده از بیان و حرکات مرسوم در تئاتر، اجرای خود را انجام دهد.

اتود بازیگری برای سینما یا جلوی دوربین

در این روش، بازیگر سعی می‌کند اتود بازیگری خود را به صورت رئال و واقعگرایانه اجرا کند و از حرکات اضافه و بیان اغراق‌آمیز پریز می‌کند.

اتود بازیگری از نظر تعداد افراد حاضر در آن دو دسته است:

اتود بازیگری تک نفره یا مونولوگ

در این روش شخص می‌بایست، قطعه نمایشی را به صورت یک نفره انجام دهد. در این روش معمولا متنی که قرار است اجرا شود، به صورت تک گویی است که به آن مونولوگ می‌گویند.

اتود بازیگری چند نفره

در این روش چند نفر در اجرای اتود حضور دارند. البته یک شخص می‌تواند بجای چند نفر بازی کند و عملا یک اتود چند نفره را یکنفره اجرا کند که به این سبک اتود، بازی در بازی می‌گوییم. متنی که افراد اجرا می‌کنند دیگر به صورت تک گویی یا مونولوگ نیست و به آن دیالوگ می‌گوییم.

اتود از نظر موقعیت و شرایط اجرا به سه دسته تقسیم می‌گردد:

اتود بازیگری در تمرینات کلاسی

در کلاس‌های بازیگری معمولا اتودهای بازیگری با هنرجویان تمرین می‌شود. این اتودها می‌تواند به صورت فی‌البداهه باشد یا از روی متن. در هر حالت، تلاش بر این است که هنرجویان آمادگی لازم را برای تست بازیگری بدست آورند. انواع مختلف اتودهای کارگاهی وجود دارد که هر کدام از آن برروی جنبه یا جنبه‌های خاصی از توانایی‌های بازیگری تمرکز دارد.

اتود بازیگری برای تست بازیگری

در این روش بازیگر یک قطعه نمایشی را از قبل حاضر کرده است و در هنگام تست بازیگری، آن را برای تست‌گیرنده (کارگردان، دستیاران یا…) اجرا می‌کند و تست‌گیرنده از روی آن اتود، سعی می‌کند سبک بازی و سطح بازی بازیگر را تشخیص دهد.

این اتودها ممکن است از قبل تمرین شده باشد و متن آن توسط بازیگر آماده شده باشد یا متن آن توسط تست‌گیرنده ارائه شده باشد. همچنین اتود می‌تواند بداهه باشد، یعنی تست‌گیرنده در لحظه به شما یک موقعیت فرضی را پیشنهاد می‌دهد و شما باید فی‌البداهه اجرا کنید و دیالوگ‌ها را از خود بگویید.

اتود بازیگری برای آماده شدن برای پروژه

این اتودها بعد از انتخاب شدن برای پروژه تئاتر یا پروژه فیلم‌برداری است و در آن تلاش می‌شود تا موقعیتی که در ذهن کارگردان است، توسط بازیگر اجرا شود و دو طرف بر سر نوع بازی، میزانس‌ها، دیالوگ‌ها، احساسات و… به توافق نهایی برسند.

اتود تست بازیگری بداهه

اتودهای بداهه در تمرینات کلاسی و یا تست بازیگری جلوی کارگردان کاربرد دارد. معمولا این اتودها به منظور تقویت یا محک زدن سطح خلاقیت، هوش و البته بداهه پردازی بازیگر اجرا می‌شوند.

انواع اتود بازیگری بداهه

اتود های بداهه می‌توانند انواع مختلف باشند و حتی روش‌های بداهه پردازی جدیدی نیز ابداع شود. اما مرسوم‌ترین اتودهای بداهه که ما در آموزشگاه تصویر شرقی تمرین می‌کنیم شامل موارد زیر است:

اتود بداهه، همراه با متن قابل تغییر و با تمرین قبلی

در این روش از قبل متنی به هنرجویان داده می‌شود و از آنها خواسته می‌شود تا مدتی برروی آن تمرین کنند و سعی کنند متن را به صورت کامل تغییر دهند به گونه‌ای که مفاهیم و پیام متن تغییر نکند، اما کلمات تغییر کرده و از زبان هنرجو اجرا شود. این مدل اتود، یکی از روش‌های منحصربفرد و بومی‌سازی شده توسط مجموعه تصویر شرقی است و در آموزشگاه‌های دیگر تدریس نمی‌شود.

اتود بداهه، همراه با متن قابل تغییر و بدون تمرین قبلی

این روش یکی روش‌های اجرای اتود برای تست بازیگریست. به این صورت که متنی به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود با لحن‌ها و حس‌های مختلف (گریه، خنده، خشم و…) یا مدلی که خود ترجیح می‌دهید، اجرا نمایید.

اتود بداهه، بدون متن و با موضوع مشخص و با تمرین قبلی

رایجترین و ساده‌ترین نوع اتود بداهه است که در تمرینات بازیگری تدریس می‌شود. در این روش موضوعی از قبل به هنرجو یا هنرجویان داده می‌شود و از آنها خواسته می‌شود مدتی برروی آن تامل کرده و دیالوگ‌های بین خود را تمرین کنند. سپس برای استاد و سایر هنرجویان اجرا کرده و ایرادات و نکات مربوط به اتود به آنها تذکر داده می‌شود.

اتود بداهه، بدون متن و با موضوع مشخص و بدون تمرین قبلی

در این موقعیتی به هنرجو یا هنرجویان داده می‌شود و از آنها خواسته می‌شود تا بلافاصله شروع به اجرا کنند. این روش یکی از روش‌های مرسوم در تست‌های بداهه بازیگری است. که با تمرین سر کلاس، هنرجویان می‌توانند ذهن و خلاقیت خود را تقویت کنند.

اتود بداهه، بدون متن و با موضوع انتخابی توسط هنرجو

در این روش از هنرجویان خواسته می‌شود که یک ایده برای اتود بازیگری خود ارائه دهند و پس از تایید توسط استاد یا کارگردان، با تمرین یا بلافاصله و بدون تمرین شروع به اجرا نمایند.

اتود بداهه، بدون متن و بدون موضوع انتخابی و بدون تمرین انتخابی

این روش نیز یکی از روش‌های منحصر به فرد تصویر شرقیست که در موسسه لی استراسبرگ آمریکا تدریس می‌گردد و آموزشگاه تصویر شرقی آن را بومی سازی کرده است. در این روش چند مورد اطلاعات در مورد مکان، زمان و اشخاص در اختیار هنرجویان گذاشته می‌شود، اما موضوع خاصی مشخص نمی‌شود. این روش به صورت گروهی است و هر هنرجو چیزی به این اطلاعات اضافه می‌کند و در نهایت یک داستان شکل می‌گیرد.
این نوع اتود بازیگری سخت‌ترین نوع اتود بداهه است که در آن تمرکز بالا، خلاقیت و سرعت عمل زیاد نیاز است وگرنه اجرا به درستی پیش نمیرود و ریتم کار از بین می‌رود.

نتیجه گیری

در نهایت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اتودهای بازیگری، نقش بسزایی در فرآیند انتخاب بازیگر دارد، به همین منظور در کلاس‌های بازیگری سعی می‌شود انواع مختلف اتود تمرین شود تا هنرجویان در هنگام تست بازیگری، استرس کمتری و آمادگی بیشتری داشته باشند.

در مجموعه تصویر شرقی معمولا چند ترم اول برروی خلاقیت و بداهه پردازی تمرکز می‌شود و در ترم‌های پایانی کار برروی متن آغاز می‌شود به هر هنرجو چند اتود متنی برای اجرا داده می‌شود.

در مقاله زیر می‌توانید لیست برخی از اتودهایی که در گذشته با هنرجویان تصویر شرقی تمرین شده است را مشاهده نمایید:

لیست اتودهای بازیگری برای تست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *